slipped disc

המסע אל הבריאות שלך

טיפול לפריצת דיסק

פריצת דיסק

בלט דיסק

תסמונת פריפורמיס

הצירות תעלות השדרה

פריצת דיסק צווארי

הקרנות לרגליים

מחלות עצביות

מהי פריצת דיסק

 

צניחת דיסק הינה פציעה הנגרמת לדיסקים הבין חולייתים בעמוד השדרה, פציעה זו יכולה להיגרם מהרמת משקלים בצורה לא נכונה, חולשה של שרירי הבטן והגב, חבלה כתוצאה ממכה תאונת דרכים ועוד.

הדיסק הבין חולייתי מהווה כמין שכבת מגן נוזלית בשכבות. המהווה בולם זעזועים לחוליות הגב. כאשר ישנו לחץ עצום על הדיסק ואיננו יכול לשאת את הלחץ של חוליות עמוד השדרה, קרומי הדיסק החיצוניים נפרצים וכתוצאה מכך הקרומים החיצוניים של הדיסק המכילים עצבים, ניזוקים וגורמים לכאב. במצב של המשך עבודה לא נכונה, המצב יחמיר וזליגת נוזל הדיסק וגרימת דלקות אזוריות יחמירו את המצב לאט לאט. כאן גם טיפול נכון יכול לשנות את התמונה לחלוטין. 

פריצת דיסק באיזור הצוואר יכולה לגרום לכאבי ראש וסחרחורות

סוגי פריצות דיסק

עצב הזנב חוליות L5-S1 פריצת דיסק באיזור זה היא מצויה מאוד עד 45% מהמקרים של פריצות דיסק מאופיין בכאב ברגל האחורית מהישבן דרך אחורי הברך אל עבר השוק ומשם אל הצד החיצוני של כף הרגל.
גב תחתון חוליות L4-L5 פריצת דיסק באיזור זה גם היא מאוד מצויה, בכ40% מהמקרים, כאבים לאורך צד הירך והשוק, קושי בפשיטת כף הרגל והרמתה כלפי מעלה. קושי בהרמת הברך אל הבטן. ועיתים יכול לגרום לדרופ פוט.
גב תחתון חוליות L3-L4 פריצת דיסק באיזור פחות מצויה ומהווה בין 8-15% מהמקרים. פגיעה עיקרית בשריר הארבע ראשי, כאבים בצידי הירך, כאבים באיזור הברך, בעיקר חולשה באיזור מפרק הברך והרגשת נעילה של איזור מפרק הירך והברך הינה תופעה שמצויה בפגיעה זו.

גב מותני חוליות L1-L2 , L2-L3 מקרה נדיר יותר של פריצת דיסק, איזורים שיפגעו הם איזור המפשעה, איזור הברכיים ובנוסף ירכיים. דחוף חיזוק מערך השרירים.
חוליות הצוואר C – פגיעה בחוליות הצוואר יכולה לגרום לנימול בידיים, כאבים בכתפיים. הקרנות לידיים ולאצבעות והרדמות. כאבי ראש ומגרנות. הרגשת סחרחורת ועוד. תלוי במיקום פריצת הדיסק. בדרך כלל תופיע בין C6-C7-C8.

תנוחת הלוחם עם פרופס, תרגיל לשחרור כאבי גב ולחץ עצבי עם הקרנות

טיפול לפריצות דיסק

אנטומיה מחוברת עם רפואה מזרחית

דרך הטיפול הטובה ביותר לפריצת דיסק, כוללת בתוכה במספר שלבים.
1. שינוי דרך חיים, אם אנו עובדים עם הרמת משקלים ועבודה פיזית, דבר ראשון שאנו צריכים לעשות, זה להפסיק את מקור הבעיה. בכדי לחזור לתפקוד נורמלי ותקין, אנו חייבים להבין את משמעות הפציעה, ואיך לשמר קודם את המצב ולא להחמיר אותו, על ידי הרגלי עבודה לא נכונים או לא בריאים.


2. עבודה על גמישות הגוף, חיזוק השרירים הנכונים והארכת השרירים החלשים המהווים בעיה. יוגה יכולה להיות מפתח מצוין ליצירת גמישות על ידי תרגילים מותאמים למטופל. אם המטופל איננו יכול לעבוד לבדו בשל הכאבים העזים, כדאי ורצוי לעבור טיפולי שיאצו, טווינה, עיסוי תאילנדי רפואי, בכדי להאריך את מערך השרירים של המטופל.


3. שינוי תזונתי לאורח חיים בריא יותר, ליצירת מערכת חיסונית חזקה וחיזוק מערכת העצבים. לדוג: חוסר בויטמין B12 יכול ליצור מצב של פגיעה במיאלין שהיא המעטפת המבודדת של העצב. דבר שבקלות יכול להחמיר פגיעות עצביות.


פריצת דיסק זה דבר לא נעים המפריע לשגרת החיים, אך ניתן לתקן מצב זה ולחיות חיים בריאים, על ידי עבודה נכונה והקשבה לגוף. כדאי ורצוי לטפל במקרים של פריצת דיסק, כבר בתחילת הדרך. עבודה נכונה ועצירת הרגלים לא בריאים, תביא לתוצאות מהירות.

תרגיל לגמישות ושחרור הלחץ על העצב הסיאטי, עבודה עם משקל תומך וציוד לדיוק התרגול

יוגה לטיפול בפריצת דיסק

אנטומיה מחוברת עם רפואה מזרחית

יוגה טיפולית היא כלי מדהים היכול לשפר במהירות מצבים של פריצות דיסק, בלטי דיסק והיצרות תעלות. הבנת גוף המטופל ואבחון נכון יקצרו תהליכים, ויכוונו אל עבר עבודה מדויקת ותוצאות מהירות.
ישנם מספר רב של תרגילים פשוטים, העובדים בדיוק על האזורים הנחוצים לשחרור הכאב וההקרנות. תרגול במשך 15 דקות ביום, ייצר חיים גמישים ובריאים יותר, כדאי ורצוי להתחיל בתרגול לאחר יעוץ של מורה מומחה בתחום הכאב, ולהתאים את התרגילים למצבו של המטופל. באינטרנט ישנם תרגילים רבים לכאבי גב, אך רצוי לא לתרגל מבלי להבין איך ולמה, תרגול לא נכון יכול להחמיר את המצב יותר מאשר לתקן. אוסיף ואומר כי תרגול נשימות סרעפת בשילוב תרגילי יוגה יועיל עוד יותר וישחרר את הלחץ מאיזור הגב המותני ואזור הבטן.

את התרגילים ניתן לבצע בשכיבה, בישיבה ובעמידה תלוי במצב וברמת הכאב. שילוב של תרגול בשכיבה ישיבה ועמידה, יביא לתוצאות טובות ומהירות יותר, בשל העובדה שבדרך זו נעבוד על כל מערך שרירי היציבה, וניצור גמישות כללית שתועיל לשחרור הלחץ על השרירים שפועלים כגיבוי על שרירים חלשים יותר.

יוגה בשיטת העץ

שילוב של שיטות טיפול מגוונות המבוססות על הבנה אנטומית מעמיקה, בשילוב של רפואה סינית והודית. דרך העבודה מותאמת לצרכי המטופל ומביאה תוצאות בזמן קצר. את כל שיטת העבודה שלי פיתחתי בתור מטופל ומטפל, בתחום כאבי הגב ופריצות דיסק.

 

 

דילוג לתוכן